Digital Youth Forum 2021


Uczniowie klasy 6 uczestniczyli w ogólnopolskim Evencie „Digital Youth Forum”, które odbyło się 10 czerwca. To jednodniowe wydarzenie skierowane było do młodzieży, poświęcone edukacji w zakresie kreatywnego i pozytywnego wykorzystania Internetu.

Uczniowie dowiedzieli się,  jak mogą dbać o swoje zdrowie psychiczne – ćwiczenie uważności, co to jest autyzm – od tego mam zalety, różnorodność – z niej płynie siła,  jak sprzeciwiać się chaosowi informacyjnemu i jak zachować zdrowy balans pomiędzy światem online i offline.

Swoimi pomysłami i doświadczeniami podzielili się między innymi: młodzi aktywiści, społecznicy i wolontariusze, trenerzy i animatorzy edukacji medialnej i cyfrowej.  Dowiedzieli się kto to jest influencer, jak wygląda i czym się zajmuje. 

Edukacja na temat Internetu często koncentruje się na zagrożeniach, takich jak cyberprzemoc czy niebezpieczne treści. Warto jednak pamiętać, że większość treści w Internecie nie jest szkodliwa i może stanowić wspaniałe narzędzie do edukacji i rozwijania pasji młodych ludzi. Wiedza na temat potencjalnych zagrożeń jest bardzo potrzebna, ale warto także prezentować pozytywne zastosowania nowych technologii jako alternatywę dla szkodliwych zachowań. Tym bardziej, że młodzież rzadko ma świadomość, jak dużo niesamowitych rzeczy może zrobić, wykorzystując nowe technologie.

W sumie w tegorocznym DYF udział wzięło kilkanaście tysięcy uczestników z całej Polski.

Partnerzy DYF to Fundacja Orange (Partner Główny), Facebook, Google oraz Librus, a Radio Kampus i Głos Nauczycielski objęli wydarzenie patronatem medialnym. 

Wydarzenie było współfinansowane przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.

Danuta Janoch