Architektoniczne koło naukowe

Architektoniczne koło naukowe

Koło Naukowe „Kopernik” spotkało się w nowym składzie 3 października br. na zajęciach matematycznych pt. „Każdy architekt wie, co kopułą geodezyjną się zwie”, które poprowadziła pani Edyta Obruśnik.

tytulowe

Kopuły geodezyjne zostały rozpropagowane przez amerykańskiego konstruktora – Richarda Fullera, stąd też inna nazwa „kopuła Fullera”. Umożliwiły one tworzenie konstrukcji przykrywających duże powierzchnie bez użycia filarów i belek. W ten sposób budowane są np. planetaria. Takie budynki charakteryzują się wysoką odpornością na opady śniegu, trzęsienia ziemi czy wiatr.

DSC02474-tile

Kopuła geodezyjna to wytrzymała i jednocześnie lekka budowla wzniesiona na półsferycznym szkielecie ażurowych pięciokątów lub sześciokątów podzielonych na trójkąty, które są jedynymi sztywnymi wielokątami. W Polsce mamy wiele budowli, w których wykorzystano taką konstrukcję, np. wytwórnia filmowa Alvernia Studios w pobliżu Krakowa przy autostradzie A4, czy centrum handlowe Złote Tarasy w Warszawie. Na świecie jest to m.in. Geoda w paryskim Muzeum Nauki i Przemysłu La Vilette, czy wieżowiec Swiss Tower w Londynie.

DSC02495-tile

Oprócz krótkiej teorii uczniowie koła naukowego sami stworzyli modele architektoniczne. Zadanie praktyczne polegało na zbudowaniu z papierowych rurek szkieletu prototypu kopuły geodezyjnej. Do konstruowania były potrzebne nie tylko zdolności manualne, wizualne, czy matematyczne, ale również umiejętność pracowania w grupie. Wraz z pomocą pani Celiny Hanczuch udało się stworzyć dwie przepiękne kopuły geodezyjne. Mamy nadzieję, że wiadomości poznane na zajęciach, zostaną nowym uczniom należącym do KNK, długo w pamięci.

DSC02498-horz