Co w lesie piszczy?

Pierwsze zajęcia Koła Naukowego „Kopernik”, które odbyły się w ramach projektu „Drzewo wiedzy – od kolybki aż do kryki” dotyczyły lasu. Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali dla swoich babć i dziadków prezentacje:

„Rośliny w lesie” – Jakub Klimaszka

„Zwierzęta w lesie” – Kamil Pawlik

„Znaczenie lasów” – Wiktoria Hain

„Las tworkowski” – Dawid Zygar.

TYTUŁOWE

Honorowym gościem na poniedziałkowym spotkaniu, 17 października 2016 roku, był leśniczy z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie – pan Tomasz Sczansny. Opowiadał nam o ciekawostkach z życia leśnych zwierząt. Prelekcja była bardzo interesująca. Poznaliśmy wiele zwyczajów zwierząt, które znamy ze spacerów do lasu czy na pole, a których nawet nie podejrzewaliśmy o tak niesamowite zachowania. Obejrzeliśmy filmik, na którym lis upolował kreta. Wysłuchaliśmy nagranych odgłosów sarny i jelenia. Mogliśmy przyjrzeć się czaszce bobra i zobaczyć jak olbrzymie siekacze ma ten gryzoń. Pan leśniczy opisał zwyczaje jerzyków i jeży. Pokazał nam wiele ciekawych zdjęć, których robienie jest jego pasją. Uspokoił też nasze obawy – w okolicach Tworkowa nie ma wilków!

a

b

Obecne na spotkaniu babcie i dziadkowie bardzo dobrze się czuli zasiadając znów w szkolnych ławach. Wspominali dawne czasy, jakich przedmiotów uczono w poszczególnych salach i jakich mieli nauczycieli. Z podziwem patrzyło się na ich podpisy wykaligrafowane pięknym pismem – ach szkoda, że przedmiotu kaligrafia nie ma już w szkole, tak ciężko czasem odszyfrować Wasze notatki drodzy uczniowie…

Wszyscy obecni na zajęciach, wraz z panią dyrektor i sołtysem wsi, złożyli podpisy na specjalnym liście, który włożyliśmy do kapsuły czasu. Na podwórku szkoły wspólnie posadziliśmy lipę, nadając jej tytuł:

„Drzewo wiedzy”

c d

Ma ona być symbolem troski o przyszłe pokolenia i opiekunką zdobywanej przez nas wiedzy z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych. Bardzo pomocni okazali się dziadkowie, którzy doradzali, w jaki sposób wykopać odpowiedni dół pod kapsułę czasu.

Po krótkim posiłku, przygotowanym przez członków KNK w świetlicy i pokrzepiającej kawie oraz herbacie wyruszyliśmy w stronę parku, aby posadzić pozostałe drzewka. Otrzymaliśmy od pana leśniczego około 60 lip, za co bardzo dziękujemy. Pamiętamy o pszczelarzach, dlatego poprosiliśmy nadleśnictwo właśnie o te szlachetne drzewa, które cieszą nie tylko pięknymi liśćmi, wonnymi kwiatami, cieniem w letnie upały, ale też obdarowują nas pyszną herbatą w zimowe wieczory i dobrym lipowym miodem, kiedy zbliżają się jesienne kłopoty zdrowotne.

e j

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w zajęciach. Szczególnie babciom i dziadkom za ich pozytywną energię i radość z przebywania w szkole – oby to przeniosło się na naszych wychowanków. Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie w listopadzie, ze stolarzem oraz uczniami koła charytatywnego naszej szkoły, będzie równie udane.

 

Opiekunki KNK: Celina Hanczuch i Edyta Obruśnik