Drewniane memory – wczoraj drzewo, dzisiaj drewno.

Drewniane memory – wczoraj drzewo, dzisiaj drewno.

tytułowe

W piątek 25 XI 2016 członkowie KNK spotkali się wraz z babciami i dziadkami na zajęciach, realizowanych w ramach projektu „Drzewo wiedzy – od kolybki aż do kryki”. Gośćmi specjalnymi byli wychowankowie Placówki Opiekuńczo – Terapeutycznej z Cyprzanowa oraz ich opiekunki, którzy zostali zaproszeni przez Szkolne Koło Charytatywne. Goście przyjechali trochę wcześniej i zdążyli jeszcze obejrzeć szkołę. Wzorowo zachowała się Emilia Grzenia z  klasy I gimnazjum, która okazała się wspaniałą przewodniczką i razem z panią pedagog prowadziła grupę szkolnymi korytarzami.

Zebranych przywitała pani Edyta Obruśnik, która przedstawiła plan spotkania.

Tegoroczne zajęcia kręcą się wokół drzew. Tym razem popatrzyliśmy na nie, jak na materiał użytkowy, który towarzyszy nam w życiu rzeczywiście „od kolybki aż do kryki”.

kn3

Uczniowie przygotowali prezentacje na temat wartości wybranych drzew dla człowieka:

Julia Krzykała – „Lipa”

Natalia Staś – „Dąb”

Rafał Drajok – „Sosna”

Nikodem Kalisz – „Buk”

Przedstawili jakie gatunki występują w Polsce, oraz do tworzenia jakich wyrobów najlepiej się nadają.

Zaproszony przez nas mistrz stolarski – Konrad Hanczuch, wykonał w swoim warsztacie dla wszystkich uczestników zajęć, materiały potrzebne do wykonania gier memory. Pokazał próbki z opisanych przez uczniów drzew. Każdy mógł dotknąć drewna pochodzącego z buka, sosny, dębu i lipy. Sprawdzić jaki mają kolor i zapach. Dowiedzieć się, w jakich gałęziach stolarstwa i życia codziennego wykorzystywane są te gatunki drzew. Pan stolarz pokazał także przedmioty wykonane z drewna: gry, zabawki, figurki, elementy toczone, malowane i w stanie surowym. Zademonstrował sposób używania ręcznego struga oraz pokazał laskę – „krykę,” którą uformowała natura – bez jakiejkolwiek obróbki przez człowieka. Zobaczyliśmy również, jak jest wyposażona podręczna skrzynia z narzędziami stolarskimi. Uczniów zaciekawiło, po co znajduje się tam skrzydło kaczki. Wyjaśnienie okazało się bardzo proste – do odkurzenia pyłu drzewnego lub trocin.

KN2

Po części teoretycznej przyszła pora na krótką przerwę. Zjedliśmy pyszne kanapki, zrobione przez uczniów, pod opieką pani pedagog Aleksandry Kucybała. Każdy mógł też poczęstować się gorącą herbatą lub kawą. Niespodzianką dla wszystkich był wspaniały tort, który sprawiedliwie podzieliła pani katechetka Ewelina Miensopust.

W końcu zabraliśmy się do właściwej części zajęć – wykonania drewnianych gier memory. Niektóre z nich zostały wcześniej zaprojektowane – fizyczna, chemiczna, muzyczna, religijna. Pozostałe wykonaliśmy na podstawie pomysłów, które przyszły nam do głowy w trakcie warsztatów. Uczestnicy wykonali parę obrazków według własnego uznania – razem utworzą jedną całość.

„Razem tworzymy całość” – może to być wspaniałe podsumowanie naszego spotkania. Każdy na małym kawałku drewna, symbolicznie mógł oddać kawałek siebie. Jaki? – decydował sam.

Stworzyliśmy w piątek kolorową i pozytywną grupę. Byli uczniowie naszej szkoły, Koła Naukowego „Kopernik”, Koła Charytatywnego, babcie i dziadkowie, dzieci z Placówki Opiekuńczo –Terapeutycznej, stolarz oraz nauczycielki: wychowawczynie i opiekunki. Wiele osób przyczyniło się do przygotowania tego dnia. Wszystkim jesteśmy wdzięczni.

KN1

Patrycja Wojtaszek z klasy III gimnazjum, uszyła i ozdobiła woreczki, do których schowamy gry. Bardzo dziękujemy i podziwiamy!

Następnie spotkanie w ramach projektu dopiero w marcu – czeka nas Dzień Liczby Pi.

 

Opiekunki KNK

Celina Hanczuch

Edyta Obruśnik