Lekcja III

Fotograficzne Koło Naukowe

Dnia 30 grudnia odbyło się ostatnie w 2014 roku spotkanie Koła Naukowego „KOPERNIK”. Temat zajęć brzmiał: „Fotografia – rysowanie za pomocą światła”. Zajęcia prowadził Pan Damian Matioszek.

IMGP2027

Na początek członkowie koła zostali zapoznani historią fotografii, począwszy od aparatu otworkowego, tzw. „camera obscura”, po współczesne aparaty cyfrowe. Po drodze dowiedzieliśmy się o dagerotypie oraz konkurencyjnej do niej technice, opracowanej przez Williama Foxa Talbota – kalotypii. Warto wspomnieć o wynalazku Oskara Barnacka – aparacie małoobbrazkowym Leica, który zrewolucjonizował fotografię na zawsze.

Największą część zajęć zajęło porównanie fotografii analogowej i cyfrowej. Okazało się, że fotografia analogowa nie poszła jeszcze do lamusa i śmiało może konkurować z nowinkami z ery cyfrowej.

IMGP1980

Teoria teorią, ale najwyższa jest praktyka. W pracowni chemicznej Pani Hanczuch wywołaliśmy w procesie B&W 2 rolki kultowego filmu czarno – białego Kodak Tri-X 400. Najpierw należało przygotować roztwory potrzebne do wywołania: wywoływacz, przerywacz, utrwalacz i nawilżacz, po czym przystąpiono do procesu wywoływania.

W tym miejscu należą się gorące podziękowania dla Pani Celiny Hanczuch. Świeżo wywołane negatywny zawiesiliśmy na lince do suszenia w sali chemicznej. Skanowanie rezultatów już w nowym roku.

Na sam koniec wykonaliśmy wspólne zdjęcie grupowe. Gorące podziękowania dla Pani Edyty Godowski za fotorelację.

Obszerna fotorelacja TUTAJ

Opiekunowie KN Kopernik