Naukowe rybobranie

Naukowe rybobranie

Pierwsze zajęcia Koła Naukowego „Kopernik” w roku szkolnym 2019/2020 już za nami. W środę, 25 września spotkaliśmy się „na Trzecioku” w Tworkowie, z zamiarem złowienia mnóstwa ryb. Pogoda sprzyjała wędkowaniu. Jak zaznaczyli doświadczeni w tej dziedzinie członkowie koła, przy lekkim deszczu ryby lepiej biorą. Długo nie musieliśmy czekać na sukces. Już po kilku chwilach został złowiony pierwszy karaś. Obejrzeliśmy dokładnie jego morfologię. Przyjrzeliśmy się płetwom parzystym i nieparzystym, zwróciliśmy uwagę na kolor – od góry ciemniejszy, aby na tle wody nie dostrzegły go drapieżniki z powietrza, od strony brzucha jaśniejszy, aby nie dostrzegły go drapieżniki wodne. Widoczna była też dobrze linia boczna, czyli narząd służący do odbierania ruchów wody. Niektórzy po raz pierwszy w życiu mieli okazję trzymać żywą rybę w rękach i dotknąć jej śliskiego ciała pokrytego śluzem, który zmniejsza tarcie powierzchni ryby w wodzie, ułatwiając pływanie. Karaś to bardzo interesujące zwierzę. Zimą, zagrzebany w mule może przeżyć nawet wtedy, kiedy woda zamarznie aż do dna. Podczas letnich upałów, gdy moczary i jeziora w których żyje, zupełnie wysychają, zagrzebany na dnie (do 70cm głębokości!) może bez uszczerbku przeczekać niesprzyjające warunki. Żywi się fauną denną oraz roślinami.

Drugim ciekawym gatunkiem ryby, który pojawił się na naszych haczykach była wzdręga. Ma ona charakterystycznie zabarwione na pomarańczowo płetwy, przez co często bywa mylona z płocią. Przez chwilę wydawało się, że to może być złota rybka i już wszystkie nasze marzenia się spełnią, albo chociaż tylko trzy… Ale to była wzdręga… Dorosłe okazy żywią się prawie wyłącznie pokarmem roślinnym. Z lekkim żalem wypuszczaliśmy ją z powrotem do wody.

Pogoda się poprawiła więc na zakończenie wędkowania rozpaliliśmy ognisko na specjalnie przeznaczonym do tego celu miejscu. Wszyscy mieli ze sobą prowiant, a posiłek zjedzony na świeżym powietrzu po udanym rybobraniu smakował wyśmienicie.

Bardzo dziękujemy Rodzicom, którzy przyszli na nasze spotkanie. Czuwali nad sprzętem, pilnowali, żeby haczyki lądowały tylko w wodzie i nikomu nie stała się krzywda.

Szczególne podziękowania składamy panu Bronisławowi Podrucznemu, który gościł nas w Rybaczówce i umożliwił naukowe rybobranie.

Dziękujemy!

*Zaznaczamy, że wszystkie złowione przez nas ryby posłużyły tylko i wyłącznie za chwilowe eksponaty naukowe i wróciły bez uszczerbku na zdrowiu do swego naturalnego środowiska.

Ważne pojęcia:

Fauna – zwierzęta

Flora – rośliny

Morfologia – budowa zewnętrzna

Anatomia – budowa wewnętrzna

Złota rybka – ogólna nazwa odmian hodowlanych jednego z podgatunków karasia chińskiego, nie spełnia życzeń nawet po wypuszczeniu na wolność.

Literatura:

  1. Encyklopedia biologiczna pod redakcją Czesława Jury;
  2. Świat zwierząt Lubomir Bartek;
  3. Wikipedia

Opiekunki: Celina Hanczuch i Edyta Obruśnik