Analityk

Analityk

Jesteśmy już prawie na finiszu, jeśli chodzi o poznawanie zawodów, które ciekawią naszych gimnazjalistów. Tym razem padło na zawód analityka medycznego w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Dziewczyny w składzie: Marta Czuraj, Wiktoria Fojcik, Paulina Bańczyk, Laura Boszczon, Natalia Buba oraz Patrycja Wyszkoni  wraz z opiekunem Justyną Wojda odwiedziły raciborskie centrum.

tn_Krwiodastwo 053

Na miejscu od razu przywitała nas Pani Barbara Wydryńska, która oprowadzała nas kolejno po salach, gdzie zostały nam dokładnie przedstawione urządzenia odpowiedzialne za badanie krwi.

Uczennice dowiedziały się w jaki sposób jest pobierana krew, jak wygląda jej gromadzenie, przechowywanie oraz oddzielanie składników. Ponadto miały okazje zaobserwować krew pod mikroskopem, a także  ręcznie wytypować grupę krwi.

Zapoznały się z badaniami laboratoryjnymi w zakresie hematologii, serologii, bochemii oraz wirusologii.

tn_Krwiodastwo 033

tn_Krwiodastwo 036

Na zakończenie tradycyjnie podziękowałyśmy za pokazanie nam nowego zawodu oraz poświecenia czasu i wyjaśnienie co należy zrobić, aby taki zawód móc wykonywać kiedyś w przyszłości. Ponadto otrzymaliśmy na zakończenie małe gniotki Kropla Krwi wraz z długopisami co jeszcze bardziej spowodowało uśmiech na naszej twarzy.

Obszerna fotorelacja TUTAJ