Florystka

Zawód II – Florystka

Dzisiejszy zawód, z którym miały okazje zapoznać się nasze uczennice klasy III gimnazjum to Florysta, czyli kwiaciarka.

Uczennice: Natalia Ottlik, Karolina Stuchły, Paulina Mrowiec oraz Dominika Machnik wraz z Panią Justyną Wojda udały się do zaprzyjaźnionej kwiaciarni „Krystyna” Państwa Bulenda w Tworkowie.

IMG_2015

Pani Krystyna Bulenda opowiedziała, że nie każdy może być florystą. Bardziej niż wiedza, choć też jest bardzo przydatne liczą się w tym zawodzie zdolności manualne i zmysł artystyczny. Florysta musi być twórczy, to człowiek z pasją, który kocha materiał, na jakim pracuje. Przecież nie da się tworzyć z czegoś, czego nie lubimy.

Florystatworzykompozycje kwiatowe zarówno z kwiatów żywych jak i suszonych, wykonuje wiązanki okolicznościowe z okazji np. ślubu, komunii czy chrzcin. Potrafi on również stworzyć dekoracje z roślin suszonych lub doniczkowych oraz kompozycje mieszane.

IMG_2031

Miłość do kwiatów jest w tym zawodzie niezbędna, a to Pani Krystyna ma już od dawna, gdyż na początku zanim zaczęła tworzyć barwne bukiety, zajmowała się kwiatami ogrodowymi.

Uczennice również mogły doświadczyć, czym jest ten przemiły zawód i dzięki cennym wskazówkom poznały jak tworzy się najprostsze bukiety okolicznościowe. Największym problemem jak się okazało było ułożenie pierwszej kompozycji kwiatów – skrętolegle, – aby mogły się one utrzymać w wazonie. Cała reszta była już nie lada frajdą.

IMG_2063

Następną kompozycję, jaką zrobiły uczennice było tworzenie ikebany czyli tworzenie własnej kompozycji kwiatowej w doniczce na piance. Pani Krystyna bardzo chętnie udzielała wskazówek i uczyła co należy zrobić, aby dana kompozycja była precyzyjna, a przede wszystkim, najważniejsze podobała się nie tylko nam, ale i innym. Dziewczyny wykonały przepiękne własne ikebany, które ku wielkiej uciesze zabrały do swoich domów.

IMG_2061

Na zakończenie podziękowały słodkością Pani Krystynie za cenne wskazówki i stwierdziły, że praca w kwiaciarni jest miłym, ale twórczym zawodem, a zrobienie bukietu to wcale nie taka prosta sprawa jak by się mogło nam wydawać.

Obszerna fotorelacja TUTAJ