Mechanik II

Zawód: Mechanik

Po raz drugim w tym cyklu uczniowie poznają zawód Mechanika, który jak widać cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród chłopców.

Mechanik II 009_1 - Kopia Mechanik II 010_1

Tym razem uczniowie klasy III gimnazjum: Marcin Szymura, Dawid Kasza, Janusz Sala, Grzegorz Jobczyk oraz Krzysztof Sobek wraz z ich opiekunem Justyną Wojda, odwiedzili pana Lucjana Tlon w Krzyżanowicach, który posiada swój warsztat samochodowy już od ponad 20 lat.

Pan Lucjan zapoznał uczniów z ogólnymi zasadami, jakie panują w jego warsztacie i opowiedział pokrótce o swoim zawodzie. Jak sam stwierdził, praca mechanika nie jest łatwą, a przede wszystkim czystą pracą i należy to wziąć pod uwagę przy wyborze takiego zawodu.

Mechanik II 014_1 Mechanik II 018_1

Uczniowie mogli się o tym przekonać na własnej skórze, kiedy zostali poproszeni o założenie koła do auta i jego odpowiedni montaż. Jak się okazało, nie była to wcale taka prosta sprawa jakby się mogło wydawać. Ponadto poznali przeróżne urządzenia, które ułatwiają prace mechanika, zaoszczędzając czasu na inne rzeczy. Zobaczyli m.in. wyważarkę do kół, podnośnik samochodowy, montażownicę, urządzenie do sprawdzania geometrii kół pojazdu oraz diagnoskopy, wykrywające błędy w samochodach.

Mechanik II 024_1

Istotna rzeczą w wykonywanym zawodzie jest dokładność, precyzja oraz duża cierpliwość. Ponadto duża wytrzymałość fizyczna i odporność na zmęczenie, wyobraźnia przestrzenna oraz podzielność i przerzutność uwagi, a tym samym odpowiedzialność za wykonywanie naprawy. Samochody muszą stanowić bezpieczeństwo dla użytkowników oraz komunikacje na drodze i dlatego ich naprawa musi być wykonana rzetelnie.

Mechanik II 035_1

Mechanik II 038_1

Na zakończenie uczniowie podziękowali za poświęcony czas i cenne wskazówki, które na pewno przydadzą się podczas wyboru szkół, już za parę miesięcy.

Obszerna fotorelacja TUTAJ

Justyna Wojda