Piekarz

Zawód III

Piekarz

Za nami kolejny zawód, tym razem uczniowie klasy III gimnazjum odwiedzili 24.03.2015 w godzinach wieczornych Piekarnię Pana Tomasza Kaszuby w Tworkowie.

Uczniowie: Arkadiusz Kretek, Mateusz Grygarczyk, Karol Dastig, Łukasz Krupa i Kamil Biela wraz z Panią Justyną Wojda poznali, czym jest zawód piekarza. Najważniejsza sprawa, zawód piekarza to zawód nocny. Pracuje się w święta, niedziele i tylko sobota jest dniem wolnym, ale też nie zawsze.

IMG_2604

Pan Tomasz Kaszuba na samym początku zaprezentował maszyny, na których wykonywane są wypieki. Chłopcy poznali maszynę Mora, która miesza ciasto, mieszankę spiralną oraz bardzo potrzebne i używane aparaty wsadowe oraz łopaty piekarnicze służące do wkładania wypieków do ogromnego pieca wsadowego, cyklotermicznego.

IMG_2615

Jak się okazało, upieczenie chleba, to nie jest taka prosta sprawa jakby się mogło wydawać. Potrzebne są odpowiednie proporcje odmierzane na wadze szalkowej i wadze elektronicznej. Chleb jest wykonywany na wcześniej wykonanym zakwasie chlebowym, który jest odpowiednio wcześniej przygotowany.

Ponadto Pan Kaszuba opowiedział o swoim zawodzie i dużym osiągnięciu jakim zdobył w 2008 roku. Został Mistrzem Świata Piekarnictwa w Paryżu.

IMG_2655

Po wyczerpującej prelekcji uczniowie zabrali się do roboty i zaczęli tworzy własne wyroby piekarnicze. Pan Tomasz ochoczo prezentował swoje umiejętności i pokazywał kilka trików piekarniczych: rogaliki, kwiatki, groszki, chałki, plecionki, a nawet ludziki.

IMG_2666a

IMG_2699 IMG_2708

Chłopcy byli zachwyceni umiejętnościami manualnymi i pomysłami Pana Kaszuby. Prosili niejednokrotnie o pomoc, ale również sami wymyślali swoje wzory. Po przygotowaniu surowych wypieków, za pomocą aparatów wsadowych wrzucili wszystko do pieca i czekali na przepyszny finał.

IMG_2719 IMG_2736

Na zakończenie uczniowie podziękowali Panu Tomaszowi za pokazanie zawodu piekarza, od innej strony, którego zupełnie nie znali. Tradycyjnie podziękowali słodkością i przygotowanym podziękowaniem. Zaś do domu wzięli swoje upieczone wypieki.

IMG_2739a

Obszerna fotorelacja TUTAJ

Jeszcze raz dziękujemy za wspólnie spędzony czas i przepyszne wypieki.