Stolarz2

Zawód: Stolarz

IMG_5720

Uczniowie klasy III gimnazjum nadal stoją przed ogromnym pytaniem? Co dalej po gimnazjum?

Tym razem zostali zabrani do stolarza Pana Karola Bożka w Tworkowie, który dokładnie pokazał i opowiedział z czym się wiąże taki zawód. W progi stolarni zawitali Grzegorz Jobczyk, Dawid Kasza i Marcin Szymura wraz z opiekunem Justyną Wojda.

Na wstępnie pan Karol pokazał uczniom pomieszczenia socjalne, które są obecnie wymogiem w każdym zawodzie. Następnie przybliżył swój zawód i opowiedział na czym polega obecnie jego praca. Zawód stolarza dzieli się na dwa działy: stolarkę budowlaną i otworową.

IMG_5729

Obecnie głównym zajęciem to wykonywanie okien oraz drzwi na specjalne zamówienie, co wiąże się z ogromną precyzją i dokładnością. Uczniowie po kolei zostali zapoznani z maszynami m.in.: szlifierka szerokopasmowa, szlifierka tarczowa, szlifierka krawędziową, gdzie każda z nich spełnia inne zadanie. Ponadto piła do cięcia poprzecznego, frezarka,  heblarka wyrówniarka, pilarko-czopiarka i strugarka czterostronna. Bez tych maszyn praca stolarza byłaby po prostu niemożliwa, a wykonanie jakiegokolwiek przedmiotu ręcznie wymagałoby ogromu czasu.

Stolarz bardzo często podkreślał, ze ten zawód nie jest ciężki, ale jednak wymaga dużego skupienia i solidności oraz najważniejsze to zachowanie bezpieczeństwa.

IMG_5758

Po części teoretycznej przeszli do części praktycznej. Uczniowie otrzymali deski do krojenia, których zadaniem było wygładzeniem papierem ściernym oraz oklejanie drewna fornirem.

Na zakończenie po dwugodzinnym poznawaniu kolejnego zadania uczniowie tradycyjnie podziękowali za przybycie i wykonali pamiątkowe zdjęcie.

 IMG_5759

Obszerna fotorelacja TUTAJ