Strażak

Zawód: strażak

Październik to miesiąc, gdzie uczniowie zapoznali się z bardzo ważnym dla nas wszystkich zawodami policjant oraz strażak.

30 października uczniowie klasy III gimnazjum w składzie: Huber Kupka, Grzegorz Jobczyk, Daniel Miensopust, Marek Świenty oraz Martin Wolnik wraz z panią Justyną Wojda i panem Krystianem Jobczykiem udali się do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Straż pożarna 003a

Wszak w Tworkowie również działa OSP Tworków, ale uczniowie chcieli poznać zawód od najprawdziwszych zawodowców pracujących w Komendzie Powiatowej Państwowej  Straży Pożarnej w Raciborzu.

Chłopakom nie zabrakło atrakcji od samego początku, gdyż do Straży Pożarnej przybyli wozem strażackim, którym kierował pan Krystian Jobczyk. W tym momencie należą się ogromne podziękowania, za pomoc w zorganizowaniu spotkania i dowóz. Uczniowie mogli poznać na własnej skórze specyfikę jazdy takim wozem i poczuć się, jakby to oni wyjeżdżali na zdarzanie.

Straż pożarna 012a

W komendzie przywitał nas dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej mł.bryg. Roland Kotula, który za porozumieniem Komendanta Powiatowego PSP w Raciborzu st.bryg. Jana Pawnika oprowadził nas po jednostce i po krótce opowiedział chłopakom, z jakimi zadaniami spotykają się strażacy.  Odwiedziliśmy Powiatowe Stanowisko Kierowania, gdzie dyspozytor jest odpowiedzialny m. in za odbieranie zgłoszeń i wysyłaniem strażaków na zdarzenia

Straż pożarna 021a

Straż pożarna 029a

Następnym punktem było poznanie na sobie ubioru strażaka typu NOMEX, poprzez jego założenie wraz z 18kg aparatem powietrznym, w którym oddychali przez kilkanaście minut. Ponadto poznali narzędzia potrzebne do pracy każdemu strażakowi m.in. sprzęt hydrauliczny do cięcia karoserii używany podczas ratowania poszkodowanych w wypadkach drogowych, sprzęt medyczny, motopompy, pilarki, przecinarki, agregaty prądotwórcze, radiotelefony, drabiny i węże. Uczniowie poznali różne wozy strażackie, jakimi dysponują w tutejszej jednostce oraz ich szczegółowe wyposażenie.

Straż pożarna 091

Straż pożarna 104a

Największa atrakcją było wyjechanie na drabinie na 37m i zobaczenie panoramy Raciborza oraz malowniczy jesienny zachód słońca.

Na zakończenie tradycyjnie podziękowaliśmy strażakom za mile spędzone popołudnie, przekazanie wielu istotnych informacji i możliwe, że zaszczepienie, w co niektórych chęci zdobycia w przyszłości zawodu strażaka.

Straż pożarna 113a

Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia wyruszyliśmy naszym wozem bojowym do Tworkowa, pełni wigoru i nowo nabytych doświadczeń.

Obszerna fotorelacja TUTAJ

Justyna Wojda