Weterynarz

Zawód X
Weterynarz

Weterynarz 041

Ostatni zawód z cyklu „ Twój zawód brzmi znajomo” padł na weterynarza. Długo myślałam czy to dobry pomysł i czy zaciekawi naszych uczniów, ale jak się okazało był to strzał w dziesiątkę, jako już dziesiąty poznawany zawód.

Weterynarz 043

Wycieczka dzięki sprzyjającej pogodzie odbyła się na rowerach i po raz kolejny uczennice: Dominika Machnik, Olivia Lipiec, Paulina Mrowiec oraz Emilia Herman wraz z opiekunem Panią Justyną Wojda wyruszyły do RSP Krzyżanowice, gdzie spotkały się z weterynarzem Krzysztofem Kukulskim.
Na miejscu przywitała nas Pani Bożek Maria, która rozpoczęła wędrówkę po oborach w celu przybliżaniu pracy, jaka tam się wykonuje.

Weterynarz 058

Weterynarz 067

Uczennice były świadkami obcinania racic u krowy, zobaczyły jak wyglądają elektryczne dojarki i chłodnia do przechowywania mleka. Oczywiście dzięki uprzejmości mogliśmy skosztować pysznego mleka prosto od krowy.

Weterynarz 051

Następnie Pan Kukulski pokazał nam szczepionki, jakimi szczepi się krowy oraz cielaki w różnym wieku, a tym samym byliśmy tego naocznymi świadkami. Okazało się, że każda krowa inaczej reaguje na spotkanie z igłą i czasem może być to nie lada zadanie.
Największe wrażenie zrobiło na uczennicach badanie rektalne krowy, gdzie dowiedzieliśmy się o ciąży i stanie płodu.

Weterynarz 080

Ostatnim punktem był przemiły kontakt z małymi kilkudniowymi cielakami, które domagały się głaskania i tulenia.

Weterynarz 097

Pan Krzysztof opowiedział nam o wadach i zaletach wykonywanego zawodu, a kontakt z krowami pokazał nam, że zawód weterynarza to nie jest jedynie leczenie małych domowych pacjentów, ale ciężka, nie zawsze przyjemna i łatwa praca.

Weterynarz 116

Weterynarz 110

Na zakończenie uczennice tradycyjnie podziękowały za poświęcony czas i podarowały podziękowanie oraz coś na osłodę.
Poniżej zapraszamy do obszernej fotorelacji, gdzie dokładnie można zobaczyć nasze dzisiejsze spotkanie z zawodem.

TUTAJ

Justyna Wojda