„Słońce i Księżyc”
Nieziemskie wydarzenie miało miejsce 19 IX 2024 roku w wozowni Zamku w Tworkowie. Od godziny 9.00 do 13.30 odbywały się warsztaty „Słońce i Księżyc” organizowane w ramach projektu „Astro-Pogranicze”. Wzięli w nich udział członkowie Koła Naukowego Kopernik naszej szkoły, uczniowie klasy 7 i 8 oraz uczniowie ze szkoły Silhezovice. Zajęcia prowadzili łowcy gwiazd: Dawid Barteczko i Michał Witek.
W czasie wykładów udało nam się „ugryźć” kawałek tajemniczego Wszechświata. Wydawało nam się, że Księżyc jest bardzo daleko od Ziemi. 360 tysięcy kilometrów to ogromny dystans. Średnio autem pokonujemy 15 tysięcy kilometrów w ciągu roku, czyli przez 24 lata przemierzamy drogę do tego satelity. Czy to daleko? Do Słońca mamy 150 milionów kilometrów. Jeżeli galaktyka w której żyjemy, Droga Mleczna, miałaby wielkość zbiornika Racibórz Dolny, to Słońce miałoby wielkość nakrętki od butelki leżącej w jego środku. A we Wszechświecie do tej pory odkryto 700 miliardów galaktyk! Jest ich więcej. Ile? Czy kiedyś się dowiemy? W obliczu takich informacji, Księżyc wydaje się jednak być całkiem blisko…
Ze szkoły znamy 3 stany skupienia: stały, ciekły i gazowy. Jeżeli ogrzejemy ciało stałe, to zamienia się w ciecz, ciecz w gaz a dalsze ogrzewanie prowadzi do powstania plazmy. Tego czwartego stanu skupienia na Ziemi nie osiąga żadne ciało. Przez teleskop mogliśmy dziś zobaczyć wybuchy plazmy na Słońcu. Był to niesamowity widok- czerwona tarcza Słońca i czerwone wypustki plazmy wokół jego krawędzi. Wszystko obserwowane w paśmie H-alpha przez bardzo specjalistyczny teleskop.
Długo można by opowiadać o wrażeniach z dzisiejszych warsztatów. O pięknie meteorytu z Księżyca, kraterach, kometach, asteroidach, regolicie, polu magnetycznym, atmosferze, bluetooth. I to chyba jeszcze nie wszystko. Zachęcamy do oderwania się od monitorów i spojrzenia choćby przez zwykłą lornetkę na Księżyc i w gwiazdy (pomijając Słońce, bo mógłby to być ostatni widok w naszym życiu). Może uda nam się zrozumieć, jak cenną drobiną we Wszechświecie jest nasza planeta Ziemia.
Opiekun KNK Celina Hanczuch