Motywy geometryczne w sztuce Mezopotamii

Motywy geometryczne w sztuce Mezopotamii

tytułowe

Zajęcia matematyczne, plastyczne i charytatywne dla uczniów Koła Naukowego „Kopernik”, Samorządu Uczniowskiego oraz Koła Charytatywnego

wielkie2

Matematyka to królowa nauk. Mimo tego, że jestem chemikiem i biologiem, muszę przyznać pokornie: to prawda… Z tego królowania wziął się tytuł naszych zajęć, pozornie niepasujący do akcji charytatywnej, która odbyła się w poniedziałek, 27 XI 2017 roku w naszej szkole. Siły połączyły aż trzy organizacje szkolne: Koło Naukowe „Kopernik”, Samorząd Uczniowski i Koło Charytatywne – uczniowie, babcia i jeden tato, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Powstało 150 dzwonków świątecznych, które będą darem dla osób starszych, biorących udział w grudniowym spotkaniu świątecznym parafialnego Caritas z Tworkowa.

wielkie1

            I co z tą matematyką? I co z tajemniczym tytułem?

Odpowiedź znalazła się w krótkiej prezentacji, przygotowanej przez panią Edytę Obruśnik, na podstawie książki „Pi razy drzwi”. Autor, Mickael Launay, w ciekawy sposób tłumaczy, że matematyka jest obecna w naszym życiu każdego dnia, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Na zdjęciach zobaczyliśmy siedem rodzajów fryzów wykorzystywanych w Mezopotamii, starożytnej krainie, leżącej w dorzeczu Tygrysu i Eufratu na Bliskim Wschodzie. Uważa się, że to właśnie na terenach Mezopotamii rozwinęła się pierwsza cywilizacja.

2a

Fryz, to poziomy pas zdobiący naczynia lub malowidła. Składa się z powtarzających się motywów geometrycznych lub scen figuralnych. Jak mówi autor książki: „Każdy fryz, jaki tylko moglibyśmy wymyśleć, będzie należał do jednej z siedmiu kategorii. Jakakolwiek inna kombinacja jest geometrycznie niemożliwa.” Zachęcamy do przeczytania książki i samodzielnego odkrywania matematycznych tajemnic, których nie dostrzegamy w życiu codziennym.

1a

Czy udało nam się dorównać starożytnym artystom? Oceńcie sami.

Bardzo dziękujemy parafialnemu Caritas za wsparcie finansowe akcji.

Celina Hanczuch

oraz opiekunki: Edyta Obruśnik, Iwona Wądołowska, Aleksandra Kucybała, Ewelina Miensopust, Emilia Machowska