Pierwsze zajęcia Koła Naukowego Kopernik w roku szkolnym 2023/2024 już za nami. 22 IX o godzinie 21.00 spotkaliśmy się na Urbanku w Tworkowie. Przed nami noc z duchami.
Tak jak u Ebenezera Scrooge’a w „Opowieści wigilijnej” u nas też pojawiło się trzech gości.
21.00 Leśniczy Artur Osak
Pan leśniczy opowiedział o typach nasadzeń na naszych terenach, metodach planowania wycinki drzew i znaczeniu gospodarki leśnej. Dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta można spotkać w tworkowskich lasach, a których na pewno tu nie ujrzymy. Pogryzienie przez wilka nam nie grozi (wielu odetchnęło z ulgą…). Mogliśmy też obejrzeć mapki lasów i poznać stosowane na nich oznaczenia.
22.00 Myśliwy Rudolf Kurzidem
Jak zostać myśliwym? Ile trzeba zdobyć wiedzy i zdać egzaminów aby móc używać broni? Te i wiele innych ciekawych informacji o życiu i znaczeniu zwierząt przekazał nam myśliwy w swojej opowieści. Mogliśmy obejrzeć nowoczesną broń myśliwską i już starszą, zabytkową, ale ciągle stosowaną podczas polowań. Na koniec spotkania poszliśmy na krótki spacer przez las. Emocji było dużo. Towarzyszyły nam psy myśliwskie i trochę strachów z wyobraźni.
6.00 Fotograf, nasz nauczyciel i opiekun Damian Matioszek
Wyruszyliśmy w niebieskiej godzinie, czekaliśmy na złotą godzinę*, a była to pochmurna godzina. Spacer po lesie o wschodzie słońca był zakończeniem naszej przygody z duchami. Powalone pnie, błotniste, podmokłe tereny, sieci pajęczyn, jeżyny pokryte kolcami, parzące pokrzywy, tnące bezlitośnie owady- to jednak wspaniały początek nowego dnia. Mimo braku słońca udało się wykonać ciekawe zdjęcia. Zobaczyliśmy, że fotograf potrafi wykorzystać odpowiednio nowoczesny sprzęt, a dowolne miejsce, obok którego my przechodzimy obojętnie, nabiera w jego obiektywie artystycznego charakteru i uroku.
Opowieść NIE- wigilijna pozostanie na długo w naszej pamięci. Przed spotkaniem burza i ulewa, ale noc była spokojna, tylko trochę przelotnego, delikatnego deszczu. Dziękujemy krzyżanowickim policjantom, którzy nie znali tytułu naszych zajęć, a też pojawili się jak duchy z opowieści – trzy razy. Czuliśmy się dzięki temu bezpieczni.
Nauczyliśmy się nowych rzeczy. Las odsłonił przed nami swoje tajemnice. Może spojrzymy na niego teraz innym okiem. Ujrzymy dom dla zwierząt. Zobaczymy to, co daje nam najcenniejszego- drewno, bez którego nasze życie wyglądałoby całkiem inaczej. Rozglądając się po mieszkaniu czy szkole lub jakimkolwiek innym budynku, zawsze znajdziemy coś drewnianego. Nie uda nam się tego materiału zastąpić żadnym innym. Pamiętajmy, że drzewa to też żywe stworzenia, szanujmy je.
Zrobiliśmy mały krok w kierunku zdobywania mądrości, ale pozostaje tak wiele tajemnic do odkrycia.
(Chociażby ta, jak to możliwe, żeby w ciągu jednej nocy urosły komuś wąsy i bródka. No i gdzie podział się cały keczup???)
Dobranoc
Opiekunowie: Celina Hanczuch i Damian Matioszek
*Błękitna godzina – w fotografii to pora dnia/nocy, której początek ma miejsce kilkanaście, kilkadziesiąt minut po zachodzie Słońca – ewentualnie odwrotnie, przed wschodem Słońca.
*Złota godzina – w fotografii pora dnia po wschodzie oraz przed zachodem słońca, w której występuje szczególne oświetlenie. Słońce emituje wtedy charakterystyczne światło o złotym odcieniu (stąd wynika nazwa).
(Źródło- Wikipedia)