Lekcja IV

W czasie ferii 11 lutego 2015 roku uczniowie Koła Naukowego „KOPERNIK” wybrali się na wycieczkę naukową do Raciborza. Opiekunami wyjazdu były panie: Edyta Godowski i Celina Hanczuch. Była to czwarta lekcja szkolnego koła naukowego.

DSC01603 DSC01605

            Pierwszą stacją naukową był Zespół Szkół Zawodowych w Raciborzu, a dokładnie Technikum Chemiczne. Uczniowie wzięli udział w warsztatach chemicznych oraz mogli przeprowadzić sami doświadczenia w prawdziwym laboratorium chemicznym, oczywiście pod czujnym okiem chemika – pani Grażyny Lompart, nauczyciela tejże szkoły.

DSC01598 DSC01597

            Program warsztatów był następujący:

  • Kolorowy świat chemii.
  • Ile octu jest w occie?
  • Wybuchowe reakcje.
  • Ile soli jest w soli do kąpieli?
  • DSC01588 DSC01590

Uczniowie mogli pozwiedzać Technikum Chemiczne, podpytać o różne ciekawostki z życia uczniowskiego. Kto wie, może ktoś przyszłości będzie właśnie kontynuował swoją edukację w tej placówce?

DSC01593 DSC01595

      Kolejną naukową stacją było Muzeum w Raciborzu, jedno z najstarszych i najbogatszych w eksponaty muzeów na Śląsku. Wraz z przewodnikiem panią Iwoną Mogielnicką – pracownikiem oświatowym muzeum, uczniowie mogli podziwiać wystawy, które dzielą się na stałe oraz czasowe. Zobaczyliśmy m. in. rzeźby i obrazy po konserwacji , pochodzące z XV – XVIII wieku, wystawę pt. „W domu Ozyrysa”, przedstawiającą zespół zabytków starożytnego Egiptu, w którego skład  wchodzą: mumia Egipcjanki Dżet – Amonet – ius – anch  wraz z  kartonażem i dwoma antropoidalnymi  sarkofagami, wystawę pt. „Pradzieje Ziemi Raciborskiej”, na której eksponowane są m. in. krzemienny pięściak aszelski z okresu paleolitu (datowany na około 200 tysięcy lat), figurki i naczynia gliniane oraz toporki i siekierki kamienne z okresu neolitu, ozdoby i siekierki brązowe datowane na epokę brązu, a także uzbrojenie i monety z okresu wpływów rzymskich, jak również wystawę pt. „Dawne techniki dentystyczne” i wiele innych.

DSC01609

Bezpieczny dojazd do Raciborza oraz z powrotem do Tworkowa zapewnił nam PKS Racibórz.

Dzień można podsumować bardzo krótką anegdotą:

Pani przewodnik w muzeum powitała nas słowami: „Dzień dobry, chyba nie jesteście tu za karę?”, na co odpowiedzieliśmy ze szczerym uśmiechem: NIE!

 

Opiekunowie KN „KOPERNIK”