Masażysta

Zawód IX

Masażysta, fizjoterapeuta

Ten miesiąc okazał się chwilowym oddechem, ale na sam koniec odwiedziliśmy intrygujący nas zawód masażysty i fizjoterapeuty.

Masażysta 096_1

Tym razem uczennice powędrowały do Pana Stefana Pawlika. Grupa uczennic: Weronika Krupa, Patrycja Friedek, Marta Pośpiech, Olivia Lipiec i Julia Zawadzka wraz z opiekunem Panią Justyną Wojda zawitały w OPS w Tworkowie.

Tradycyjnie na samym początku został przybliżony odwiedzany przez nas zawód w formie teoretycznej. Pokazane zostały sale zabiegowe oraz dostępne urządzenia. Pan Stefan opowiedział jak można zdobyć, taki zawód i co należy ukończyć, aby utrzymać się na rynku pracy. Opowiedział o jego wadach i zaletach oraz śmiesznych sytuacjach.

Masażysta 036_1

Po część teoretycznej przeszliśmy do wypróbowania urządzeń na własnej skórze i to okazało się miłym doświadczeniem. Uczennice po kolei doświadczały czym są i jakie mają znaczenie aparaty do elektroterapii. Dziewczynom bardzo się spodobała ta część i wzajemnie dzieliły się spostrzeżeniami. Pan Stefan opowiedział, w jakich wypadkach wykonuje się dane zabiegi i ile czasu trwają.

Następnie przeszliśmy do sali ćwiczeń, gdzie pokazane zostały ćwiczenia rehabilitacyjne dla osób z problemami zdrowotnymi kręgosłupa oraz porażeniami. Celem ćwiczeń jest przede wszystkim wzmocnienie mięśni i usprawnienie całego szkieletu. Tu również mogłyśmy na własnej skórze przekonać się o niełatwych zadaniach, co wymaga często koordynacji wielu część ciała.

Masażysta 053_1

Ostatnią oczekiwaną częścią było wykonanie wzajemnie w parach masażu, który wykonywałyśmy zgodnie zaleceniami Pana Pawlika. Uczennice dowiedziały się, że masaż dzieli się na kilka części tj; głaskanie, rozciąganie, ugniatanie. Masaż wykonuje się na dość wysokim, twardym stole.

Każdy  ruch masujących rąk musi być skierowany od zewnętrznych części ciała do jego środka i ku górze, w stronę serca – zgodnie z kierunkiem przepływu krwi w żyłach. Przed wykonaniem masażu należy masowane ciało, nasmarować olejkiem, co znacznie ułatwi pracę masażysty i odczuwa się dodatkowy komfort.

Masażysta 062_1

Na zakończenie uczennice tradycyjnie podziękowały za cały pokaz i przedstawienie wnikliwie zawodu. Podarowały podziękowanie i coś na osłodę, a same stwierdziły, że jest to przyjemny i ciekawy zawód, ale wcale nie taki łatwy jak by się mogło wydawać.

Masażysta 092_1

Obszerna fotorelacja jeszcze bardziej przybliży nasze dzisiejsze spotkanie.

TUTAJ

Justyna Wojda