Mechanik

Zawód VIII

Mechanik samochodowy

Mechanik 029_1

Podróżowanie po zawodach idzie nam zgodnie z planem, każdy tydzień to nowy zawód.( 23.04.2015 )

Tym razem uczniowie odwiedzili mechanika samochodowego – Pana Wilhelma Fulneczka w Bieńkowicach. Grupa chłopaków: Arkadiusz Kretek, Mateusz Grygarc zyk, Łukasz Krupa i Kamil Biela wraz z opiekunem Panią Justyną Wojda przyjechali zgodnie z planem na rowerach.

Mechanik 014_1

Na samym początku Pan Wilhelm opowiedział o swoim zawodzie, a następnie pokazał uczniom cały swój warsztat pracy łącznie z zapleczem. Chłopaki mogli dokładnie poznać urządzenia, które są bardzo potrzebne w dzisiejszej pracy, począwszy od nałożenia kół na felgi. Przybliżona została wyważarka i montażownia do opon, urządzenie do geometrii kół (zbieżność), kompresor, urządzenie do pompowania azotu, podnośnik samochodowy, wysyssarka oleju, urządzenie do napełniania klimatyzacji oraz komputer do diagnostyki. Jak się okazało bycie mechanikiem to nie taka prosta sprawa. Trzeba doskonale znać matematykę i dobrze orientować się w obliczeniach. Ponadto dużo problemu przysparza elektronika samochodowa, gdyż każde nowe auto ma jej coraz to więcej i czasem trudno naprawić nawet najmniejszą usterkę.

Mechanik 021_1

Po tej część przeszliśmy piętro wyżej gdzie był warsztat, w którym odbywało się mieszanie farb. Tutaj największym zaskoczeniem okazała się liczba wręcz w tysiącach barw, jakie mogą mieć samochody różnych marek. Okazało się, że kolor biały może mieć ich aż 82 odcienie i naprawdę trudno czasem dobrać odpowiedni kolor. Wtenczas niezawodne okazują się palety i wzorniki, które precyzyjnie określą, o jaki konkretnie kolor chodzi. Chłopaki zadali szereg pytań związanych z tym zawodem, gdyż planują iść w tym kierunku do dalszej szkoły i wiedza okazała się im być potrzebna.

Mechanik 039_1

Na zakończenie tradycyjnie podziękowali Panu Wilhelmowi za poświęcony czas oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Mechanik 044_1

Mechanik 043_1

Ku radości sami otrzymali słodki poczęstunek, który spowodował uśmiech na ich twarzy.

Obszerna fotorelacja z dzisiejszej wizyty TUTAJ

Justyna Wojda