Stolarz

Zawód  IV

Stolarz

Kolejny tydzień i kolejny zawód do prezentacji. Tym razem uczniowie: Olivia Lipiec, Agata Pudzich, Matusz Drobny, Andreas Posmyk i Kacper Kretek wraz z opiekunem Justyna Wojda zawitali dnia 31.03.15 do stolarza Pana Konrada Hanczuch w Bieńkowicach.

Stolarz 010

Pan Konrad przestawił uczniom swój zawód, jaki wykonuje od dawien dawna i odziedziczył go po swoim ojcu. Po kolei przedstawiał maszyny, bez których praca w stolarni nie byłaby możliwa. Były to przeróżne piły, frezarki różnego typu od ręcznej aż po dolnowrzecionową, strugarka grubościówka i wyrównująca oraz szlifierka taśmowa. Każda maszyna ma swoje zadanie i jest wykorzystywana w odpowiednim momencie.

Po część teoretycznej uczniowie tradycyjnie przeszli do części praktycznej, gdzie dzięki dużej pomocy Pana Konrada wykonali deseczki do krojenia, na co dzień używane w kuchni. Ta część przypadła uczniom najbardziej do gustu, gdyż musieli wyszlifować papierem ściernym deski, a następnie zaimpregnowali je woskiem pszczelim, co dodatkowo wzmocniło konstrukcje.

Stolarz 030

Stolarz 045

Uczniowie mieli mnóstwo pytań związanych z wykonywanym rzemiosłem i otrzymywali fachowe odpowiedzi z pierwszej mistrzowskiej ręki.

Stolarz 064

Na zakończenie oczywiście tradycyjnie podziękowali oraz podarowali małą słodkość, życząc dalszych sukcesów w pracy i nadal dużego zaangażowania i pomysłów.

Jeszcze raz dziękujemy za poświęcony czas i pokazanie nam zawodu stolarza od innej fachowej strony.

Stolarz 078

Stolarz 079

Obszerna fotorelacja TUTAJ

Justyna Wojda