Patron naszej szkoły – MIKOŁAJ KOPERNIK

PATRON NASZEJ SZKOŁY- MIKOŁAJ KOPERNIK

Mikołaj Kopernik to jedna z najbardziej fascynujących postaci okresu renesansu. Znany głównie jako twórca teorii heliocentrycznej, która dała początek współczesnym poglądom na budowę świata. Twierdzenie Kopernika, że to nie Ziemia stanowi centrum Wszechświata, ale razem z innymi planetami krąży dokoła Słońca, wydaje się dzisiaj oczywiste. W momencie ogłoszenia był to pogląd bardzo rewolucyjny i wywarł głęboki wpływ na nauki przyrodnicze i filozofię.

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 r. Był najmłodszym z czworga dzieci toruńskiego kupca Mikołaja Kopernika i Barbary z domu Watzenrode. Miał 10 lat, gdy zmarł jego ojciec. Osieroconą rodziną zaopiekował się brat matki – Łukasz Watzenrode – przyszły biskup warmiński.

Mikołaj Kopernik w ciągu swojego ponad trzydziestoletniego pobytu na Warmii pełnił różne funkcje: był kanclerzem, wizytatorem, przełożonym kasy aprowizacyjnej, administratorem dóbr kapituły, posłem, opiekunem stołu kapituły, przełożonym kasy budowlanej, urzędnikiem do spraw nadzoru nad uzbrojeniem warowni fromborskiej, urzędnikiem odpowiedzialnym za nadzór nad wykonywaniem testamentów. Pełniąc te funkcje, (czasami dwie jednocześnie) Mikołaj często opuszczał swój dom we Fromborku. 

Mimo tak licznych zajęć znajdował czas na obserwacje nieba, obliczenia i pisanie dzieła, które zawierało nowe spojrzenie na budowę świata i zapewniło swojemu autorowi ważne miejsce w historii nauki. Prowadził badania, kiedy tylko miał czas i gdy pozwalała na to aura, która we Fromborku bywa i dziś bardzo zmienna. Instrumenty, którymi się posługiwał, wykonał z drewna jodłowego, wzorując się na instrumentarium antycznym. Najprostszym przyrządem był kwadrant, którym mierzył kątową wysokość Słońca i Księżyca nad horyzontem.

Kopernik zmarł w maju 1543 r. spoczął pod posadzką katedry fromborskiej.  

19.02.2021 obchodziliśmy w naszej szkole szczególny dzień. Uczciliśmy urodziny naszego Patrona Mikołaja Kopernika. W tym dniu na zajęciach w szkole , jak również podczas nauczania zdalnego wspomniano o dziełach i zasługach Kopernika. Przygotowano prezentacje multimedialne przedstawiające życie, działalność i zasługi naszego patrona. W tym dniu złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą, jak również podsumowano konkurs plastyczny oraz wiedzy o Mikołaju Koperniku. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęła Paulina Mrozek, uczennica klasy IIIb zaś wiedzą o naszym patronie zabłysnął Lucas Kantenwein z klasy VIIb. Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursów (a było ich około 70) gratulujemy i dziękujemy.    

SU, Iwona Wądołowska, Damian Matioszek